Jak często zastanawialiście się nad zmianą starego pieca na nowe bardziej ekologiczne źródła ogrzewania domowego? W obecnych czasach wiele jest programów i dofinansowań które pomogą spełnić te oczekiwania.

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego ogrzewania które będzie w stanie ogrzać wszystkie pomieszczenia. Najczęściej wybieraną opcją jest powietrzna pompa ciepła. Jest to dobra alternatywa dla starego pieca stałopalnego jeżeli oprócz wymiany systemu ogrzewania mamy w planach remont wszystkich podłóg i docieplenie zewnętrznych ścian oraz dachu. Teraz wielu osobom nasuwa się pytanie, dlaczego, aż tyle dodatkowych modernizacji należy uczynić?

Odpowiedź jest prosta. Pompa ciepła jest wydajnym systemem tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jej ciepło jest rozprowadzane na możliwie dużej powierzchni, a straty ciepła są jak najmniejsze. Pompa ciepła nie jest w stanie ogrzać czynnika do tak dużej temperatury jak piec na paliwo stałe. Jej szczytowa temperatura oscyluje w granicach 55 stopni C, natomiast starego kopciucha w granicach 80. Natomiast dobra izolacja pomaga utrzymać to dość niskie ciepło, dlatego tak ważne jest dobre ocieplenie budynku. Ostatnim kryterium to odpowiednia temperatura na zewnątrz. W nocy kiedy temperatura zewnętrzna spada poniżej -10 stopni, pompa powietrzna musi być dogrzewana grzałką, która pobiera bardzo dużo prądu.

Drugą alternatywą i ostatnią z dzisiejszych alternatyw jest piec gazowy. Jego główną zaletą jest wysoka temperatura do jakiej można rozgrzać kaloryfery. Stosując to rozwiązanie nie ma konieczności zmieniania starych kaloryferów, na nowoczesne ogrzewanie podłogowe, a i docieplenie budynku może poczekać na lepsze czasy. Jedynym minusem tego rozwiązania jest koszt na jaki trzeba być przygotowany. Gaz jest paliwem, które w obecnych czasach w znacznym stopniu drożeje. Patrząc jednak na ceny paliw stałych stosowanych w starych piecach jest to mniejszy koszt, a dodatkowym plusem jaki otrzymujemy jest mniejsza emisja spalin do atmosfery i czystsze powietrze na naszym osiedlu.

W tym artykule przedstawiliśmy tylko dwa alternatywne źródła ogrzewania. Natomiast w kolejnych materiałach podzielimy się z wami naszymi poglądami na temat elektrycznych pieców, pieców na eko-groszek, a także fotowoltaiki.

Comments

(0 Comments)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *