System GPS kojarzony jest przede wszystkim z wyznaczaniem trasy. Jak powszechnie wiadomo, pomaga w szybkim dotarciu do celu. Czy jest to jednak jego jedyne zastosowanie? Okazuje się, że GPS może być wykorzystywany również do innych celów. Podpowiadamy, do czego można jeszcze wykorzystać tę technologię.

Czym jest GPS?

System GPS (Global Positioning System), to system nawigacji satelitarnej, który służy do określania lokalizacji danego użytkownika. Współczesne urządzenia nawigacyjne wyższej jakości działają z bardzo dużą dokładnością.

GPS znajduje zastosowanie w różnych obszarach ludzkiej działalności. Na rynku dostępny jest również system antykradzieżowy GPS, a także nowoczesne systemy monitoringu flot samochodowych dla firm.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Kradzieże aut nie należą niestety do rzadkości. Stąd też właściciele aut korzystają z różnych metod na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Coraz częściej na tym polu zastosowanie znajdują właśnie lokalizatory GPS. W praktyce są one w stanie zapewnić lepszą ochronę niż inne popularne blokady.

Dużą popularnością wśród kierowców cieszy się na przykład blokada antykradzieżowa CAN. Jej działanie polega najogólniej na odcięciu w razie potrzeby zapłonu bądź uruchomieniu elektronicznym pojazdu. Silnik będzie w stanie odpalić wyłącznie po odczytaniu prawidłowego sygnału z urządzenia właściciela.

Monitoring pojazdów

Innym zastosowaniem systemów GPS jest kontrolowanie pojazdów. Wiele firm stosuje obecnie monitoring floty, by zyskać pewność, że pojazdy są wykorzystywane przez kierowców we właściwy sposób. Dodatkowo pozwala on kontrolować parametry eksploatacyjne użytkowanych aut.

Rozwiązanie, jakim jest monitoring aut GPS, umożliwia dokładne śledzenie lokalizacji pojazdu oraz jej podgląd na mapach cyfrowych. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych przebiegów, a właściciele floty mogą weryfikować, czy ich pojazdy są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. To zaś przekłada się finalnie na redukcję kosztów.

Comments

(0 Comments)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *